Čitanje sa štapića

Kako učenje čitanja napraviti što zabavnijim? Puno je ideja i mogućnosti, pa smo vam i mi danas htjeli pokazati jednu zgodnu aktivnost za učenje čitanja i vježbu pisanja.

Za ovu aktivnost potrebni su vam:

-drveni štapići (od sladoleda ili nešto širi ako ih možete naći)
-flomasteri
-papir s tablicom

Uzmite po dva štapića i preko oba napišite riječ koju želite da dijete nauči čitati (počnite s njihovim imenima i riječima poput “mama”, “tata”, “da”, “ne”). Time će riječ postati poput dvodjelne puzzle koju treba spariti.
Počnite sa svega 3-4 riječi, pa povećajte broj ako dijete pokaže interes.

Osobno nisam niti protiv niti naročito za rano učenje pisanja i čitanja. Svako dijete bi trebalo ići svojim tempom, no nažalost, češće je situacija da se od svakog djeteta očekuje da ide tempom zemlje u kojoj se nalazi.
Naša kći je pokazala interes za pisanje i čitanje oko treće godine, u vrtiću su također uveli vježbe pisanja uz igre poput ove.
Ispostavilo se da djeca koja imaju afiniteta za rano čitanje na ovakav način brzo svladavaju vizualno prepoznavanje riječi (“vide” riječ kao cjelinu, a ne slovkaju ju).

Njoj je ova igra bila super i kroz neko kraće vrijeme slova su poprimila pravi oblik i znala je s ponosom napraviti cijeli niz riječi i napisati ih u tablicu (to je onaj papir s tablicom što sam gore spomenula).

No prije nego se zaletite u učenje slova i čitanja, provjerite zadovoljava li vaše dijete neke osnovne preduvjete za čitanje:
1. Zna li pravilno držati i listati knjigu?
2. Zna li reći gdje je početak i kraj slikovnice?
3. Zna li pokazati prstićem u kojem smjeru čitamo (čak i ako ne zna ništa pročitati)?
4. Zna li sva slova abecede?
Ako neke od ovih preduvjeta dijete nije svladalo, pričekajte dok ih ne svlada.

Ako dijete ne pokazuje nikakav interes za ovakve igre, pustite. Pokušajte ponovno kroz par dana ili tjedana. Ali ako pokaže interes, slobodno nastavite, pa ćete uskoro imati male pisare, koji će htjeti baki/djedu/prijateljici napisati pismo, sastaviti popis za kupovinu, itd.

I svakako podržite dječje nastojanje da vam nešto napiše. Iako u početku nama odraslima dječje crtice izgledaju besmisleno, pitajte dijete što je to. Ako kaže da je nacrtalo/napisalo nešto, zapišite na poleđinu što je reklo. Ako je to pismo za prijatelja, stavite u kovertu i pošaljite ga, ako kaže da je popis za kupovinu, ponesite ga sa sobom sljedeći put kad idete u trgovinu.

Riječi je, također, korisno napisati raznim bojama, kako bi djeca imala još jedan atribut prema kojem mogu svrstati dijelove riječi u parove.

Ako vam se ova aktivnost sviđa, podijelite je s prijateljima ili ostavite komentar.

Pratite nas i dalje. Hvala vam što podržavate stranicu Pametna glavica.