Roštiljamo

Zatoplilo je. Napokon su došli dani roštiljanja i dužeg boravka izvan kuće. A dok smo čekali te lijepe tople dane, napravili smo jednog popodneva svoju verziju dječjeg roštilja. Nije fer da djeca samo gledaju dok odrasli roštiljaju, pa smo i njima pomogli napraviti njihov roštilj.

Za ovu aktivnost dajemo vam naše prijedloge, a vi u provedbi napravite što možete i što vam se najviše sviđa.

Najprije skupite potrebne materijale:

  • zeleni, žuti i crveni krep papir
  • crni, crveni i zeleni kolaž papir
  • nekoliko gumica
  • kartonske role od wc papira
  • smeđa i žuta boja
  • kistovi
  • smeđi flomaster
  • kutija (koja će predstavljati roštilj, mi smo počeli s kartonskom kutijom, a onda se opredijelili za robusniju drvenu kutiju)
  • rešetka za roštilj (mi smo posudili pravu rešetku iz pećnice)
  • škare
  • selotejp ili ljepilo
  • spužvica (za suđe ili sl.)

Započnite tako da djetetu date rolu wc papira i žuti krep papir. Pokušat ćete napraviti kukuruzne klipove za vašu roštiljadu. Dijete treba žuti papir omotati oko role i krajeve ugurati u rolu. To je vrlo jednostavno pa je dobro s time i početi. Krep papir također se odlično ponaša i bez seloptejpa, time je još lakše raditi s njim.

Nakon toga treba prekriti jedan kraj iste role s komadom zelenog krep papira i ostaviti “repić” koji skupite i pričvrstite gumicom.

Super! Sad kad imate klipove, uzmite smeđi flomaster i ucrtajte zrnca (najlakše je nacrtati bilo kakvu mrežu). Pustite djecu da sama smisle izgled svog kukuruza.

Zatim uzmite spužvice i izrežite dva manja kruga koji će predstavljati pljeskavice. Mi smo odlučili spužvice obojiti smeđom bojom kako bi nalikovale pečenom mesu. Rezanje spužvica nije baš lako pa je to ipak posao za odraslu osobu. Nađete li već okrugle spužvice, tim bolje.

Ako se pitate čemu toliko detalja, zašto jednostavno ne bacimo na “roštilj” igračke koje već imamo za igru “kuhanja” (plastične, drvene i ine igračke hrane), tajna je u procesu izrade. Djeca puno više dobivaju i uče samim procesom izrade svojih igračaka nego kad im serviramo gotov proizvod.

(Trenutno se dvoumim trebam li djeci kupiti malu dječju IKEA kuhinjicu za igranje, ali svaki puta se zaustavim i sjetim se kako se oni genijalno zabavljaju kad sami izmišljaju npr. koja kutija će im poslužiti kao štednjak, što će im biti pećnica, i stalno kreiraju nešto novo igrajući se “kuhanja”.)

Dakle, sve je u procesu. Ovdje smo napravili još par krugova koje ćemo obojiti žutom bojom ne bi li dobili “peciva” za igru.

Dok se jedne spužvice suše, bacamo se na druge i naš se jelovnik za roštiljadu povećava.

Dok se sve sad suši počet ćemo slagati svoj roštilj. Najprije zamolite dijete da na crveni papir nacrta krugove koje će predstavljati narezane rajčice i ako želi neka na zeleni papir  nacrta paprike ili zelenu salatu. Nakon toga ih može izrezati. (I uvijek imamo na fotografijama neizbježan jezik za koncentraciju.)

Zatim smo počeli slagati završne dijelove za roštilj. Uzeli smo drvenu kutiju, u nju pobacali zgužvane crne, crvene i žute krep papire koji predstavljaju ugljen i vatru. Na vrh smo stavili rešetku. Htjeli smo neku manju, ali nismo imali, pa je za igru super poslužila i prava rešetka iz pećnice.

I zatim je uslijedio finale. Poslagali smo svu “hranu” na roštilj i uživali igrajući se.

Još smo dodali razne grabilice, lopatice i hvataljke i imali pravu pravcatu roštiljadu. Što kažete na ovaj hamburger? Skoro kao pravi, zar ne?

Divno je bilo igrati se nakon toliko uloženog truda u izradu svih dijelova.

Drugo jutro, donijeli smo i dodatne rekvizite uključujući i plišanu hranu, čaše, mjerice, tave i lonce i još je bilo puno igranja.

Nadamo se da vam se sviđa ova ideja. Pokušajte i vi nešto slično te nam javite kako je vama ispalo.

Ako vam se ova aktivnost sviđa, podijelite je s prijateljima ili ostavite komentar.

Pratite nas i dalje. Hvala vam što podržavate stranicu Pametna glavica.